Wentylacja to proces podczas którego zużyte powietrze zostaje wymienione na świeże. Wentylację możemy podzielić na:

  • naturalną (grawitacyjną) - "działa" ona w wyniku różnicy ciśnień. Ciepłe powietrze wydostaje się z pomieszczeń przez kratki i kanały wentylacyjne. Zimne natomiast napływa poprzez wszelki nieszczelności w budynku, lub poprzez zastosowanie nawietrzaków. Wentylacja naturalna uzależniona jest warunków atmosferycznych. Bywają okresy w których zwyczajnie nie funkcjonuje.

    Problem skuteczności wentylacji grawitacyjnej występuje pojawia się również w sytuacji zbyt szczelnego mieszkania, bądź domu. Ocieplając budynki, zakładając szczelną stolarkę okienną, bez zapewnienia dopływu świeżego powietrza, zakłócamy funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Prowadzi to do nadmiernego gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach (najczęściej w narożnikach pomieszczeń). Może to zarówno prowadzić do pogorszenia samopoczucia i zdrowia (pleśń, alergie,..), jak i niszczenia ścian budynku.

    W celu zapewnienia właściwej pracy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest zastosowanie rożnego rodzaju nawietrzaków (podokienne, z grzałką) oraz nasad poprawiających ciąg kominowy.

  • mechaniczną – w tym wypadku powietrze wprowadzane jest w ruch w wyniku pracy wentylatorów. Taką wentylację możemy podzielić na:

    • nawiewną – do pomieszczenia doprowadzane jest powietrze za pomocą wentylatorów, poprzez stworzone nadciśnienie zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz poprzez kratki kominowe.

    • wywiewną – poprzez zastosowanie wentylatorów wyciągowych powstaje podciśnienie, powietrze napływa poprzez nieszczelności lub nawietrzaki.

    • nawiewno-wywiewną – zarówno dostarczenie jak i usunięcie powietrza realizowane poprzez wentylatory. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie rekuperatora.

Sposób wentylowania pomieszczeń ma znaczący wpływ na jakość pracy, a także jej wydajność. Niewłaściwa wentylacja bezpośrednio wpływa na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Jest przyczyną bólów głowy, chorób układu krążenia, alergii, jak również podrażnienia błon śluzowych.

 

Szczególnie przy budowie domu należy zwrócić uwagę na zastosowany system wentylacji. Przy otwieraniu okien po pierwsze ma się ograniczony wpływ na ilość powietrza wprowadzanego do pomieszczeń. Nawet niewielkie uchylenie okien powoduje zbyt duży przepływ powietrza niż jest to konieczne. Powietrze to jest zanieczyszczone oraz nieogrzane. Powoduje to sporą utratę ciepła, a co za tym idzie wzrost kosztów utrzymania. System wentylacji z rekuperacją jest najlepszym sposobem na wymianę powietrza w pomieszczeniach, a przy okazji możliwie najwyższy odzysk energii cieplnej.


Jak działa rekuperator?